W związku z sytuacją epidemiczną w minionym roku spółki Grupy uchwalały regulaminy zarządzania ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS‐CoV‐2, określające zasady bezpieczeństwa w zakresie organizacji pracy (praca zdalna, rotacyjna), zasady ruchu osobowego oraz środki techniczne zmniejszające ryzyko COVID-19. Ponadto, kontynuowano rozpoczęte w 2020 r. działania mające na celu ochronę zatrudnionych przed zakażeniem SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiczna była monitorowana, a tam gdzie to możliwe została wprowadzona praca zdalna lub system rotacji Pracowników uniemożliwiający spotkania w dużych grupach. Utrzymano również limity osób w poszczególnych pomieszczeniach oraz dezynfekcje pomieszczeń. Pracownicy w dalszym ciągu byli zaopatrywani w środki ochrony indywidualnej (m.in.: maseczki, żele antybakteryjne oraz rękawiczki).
Pracownikom systematycznie przekazywano kluczowe informacje na temat profilaktyki zakażeń w miejscu pracy i poza nią, w tym szczepień przeciwko COVID-19. Za pośrednictwem SMS-ów oraz kanałów komunikacji wewnętrznej, m.in. mailingu, plakatów oraz osobnej zakładki w intranecie, byli oni na bieżąco powiadamiani przez Departament PR i Komunikacji o sytuacji epidemicznej w Grupie, decyzjach sztabów kryzysowych i nowych wytycznych rządu oraz inspekcji sanitarnej, a pytania dotyczące COVID-19 mogli zgłaszać korzystając ze specjalnego adresu e-mail.
W styczniu 2022 r. podjęto decyzję o powrocie Pracowników do biur, zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Jednak w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną, decyzje podejmowane są na bieżąco. Ze względu na gwałtowny przyrost zakażeń związany z piątą falą zakażeń, wydano ponownie zalecenie dotyczące wykonywania pracy w formie zdalnej. Z początkiem marca 2022 r. sytuacja epidemiczna poprawiła się, więc od 7 marca 2022 r. Pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej, przestrzegając zasad bezpieczeństwa tj. zachowania 1,5 m odległości pomiędzy stanowiskami pracy oraz stosowania maseczek ochronnych.
ENEA Bioenergia we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym wykonała badania ilościowe i jakościowe szkodliwych czynników mikrobiologicznych w wybranych punktach pomiarowych na terenie zakładu. Ponadto, spółka przeprowadziła ankietę dla Pracowników, poświęconą różnym aspektom bezpieczeństwa w pracy.
ENEA Centrum przeprowadziła kontrolę warunków pracy we wszystkich jednostkach, w których świadczą pracę osoby zatrudnione w spółce, a także zakupiła luksomierze, dalmierze i decybelomierze dla zespołu ds. BHP
ENEA Nowa Energia przyjęła procedury związane z BHP stosowane w ENEA Wytwarzanie.
ENEA Elektrownia Połaniec opracowała program poprawy BHP, a także prowadziła działania edukacyjne (m.in. konkurs dla Pracowników „Lider BHP”, 23. edycja konkursu wiedzy o BHP). Kontynuowano kampanię „Pracujemy bezpiecznie albo wcale” na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy wykonawców, na którą składały się m.in. szkolenia i kontrole. Ponadto, w ramach ćwiczeń Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego sprawdzono przygotowanie służb ratowniczych i elektrowni do współdziałania w sytuacjach kryzysowych, a także przeprowadzono dla Pracowników szkolenie z udziałem przedstawiciela Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, zapoznające ich z zagrożeniami środowiska pracy ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń elektromagnetycznych.
W ENEA Operator została przeprowadzona kampania edukacyjna na temat zagrożeń związanych z przemieszczaniem się Pracowników. W ramach prewencji wydano 12 numerów miesięcznika „Biuletyn bezpieczna praca”, w tym 6 związanych bezpośrednio z kampanią, opatrzono znakami informacyjnymi ciągi piesze oraz opracowano i rozmieszczono plakaty informujące o wspomnianych zagrożeniach. Ponadto w ramach profilaktyki COVID-19 zakupiono dwa medyczne oczyszczacze powietrza.
W ENEA Wytwarzanie zaszczepiono załogę szczepionką przeciw grypie.
W ENEA Oświetlenie poprawiono ergonomię i komfort pracy biurowej (m.in. zakup nowych foteli i modernizacja klimatyzatorów), a także dokonano zakupów sprzętu asekurującego do prac na wysokości.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” wprowadziła obowiązek przygotowywania i dostarczania przez podwykonawców przed rozpoczęciem prac tzw. instrukcji bezpiecznego wykonywania prac. Przygotowano także przewodnik dla wykonawców, w którym umieszczono podstawowe informacje dotyczące wymaganych środków ochrony indywidualnej, zagrożeniach oraz sposobie przemieszczania się po terenie zakładu. Spółka kontynuowała współpracę z Uniwersytetem Medycznym – Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie w zakresie specjalistycznych szkoleń dla Pracowników z zakresy pierwszej pomocy i zaawansowanej pomocy medycznej. Opracowywane i emitowane na ekranach zlokalizowanych w miejscach gromadzenia się załogi przed zjazdem były rekonstrukcje wypadków przy pracy oraz sposoby prawidłowego wykonywania robót. Ponadto, spółka zorganizowała dla Pracowników akcję dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19 i konkurs wiedzy BHP.
Łęczyńska Energetyka zaktualizowała Instrukcję bezpiecznej organizacji pracy przy urządzeniach energetycznych oraz zakupiła duże ilości sprzętu i wyposażenia, m.in. mierniki wielogazowe i kombinezony przeciwpyłowe.
W MR „Bogdanka” powołano zespół ds. poprawy warunków BHP i organizacji pracy, przeprowadzono szkolenie z zakresu m.in bezpiecznych metod spawania, które było jednocześnie okazją do wyrażenia przez Pracowników opinii na temat dotychczas stosowanych środków ochrony indywidualnej. Dokonano także zakupu sprzętu poprawiającego bezpieczeństwo pracy, m.in. suwnicy sterowanej radiowo z poziomu roboczego.
W RG „Bogdanka” opracowano i wdrożono plan poprawy bezpieczeństwa, zaktualizowano procedurę postępowania powypadkowego oraz stworzono liczne nowe instrukcje (m.in. kontroli sprzętu do pracy na wysokości, obsługi elektronarzędzi, BHP przy spawaniu elektrycznym, BHP przy spawaniu gazowym). Odbył się ponadto konkurs wiedzy BHP dla Pracowników.
W ENEA Połaniec Serwis zostały opracowane i wdrożone do stosowania wewnętrzne instrukcje technologiczne oraz bezpiecznego wykonywania prac serwisowo-remontowych. Zakupiono środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości oraz urządzenia transportu bliskiego (m.in. wyciągarki i wciągarki łańcuchowe, żurawiki montażowe, wózki jezdniowe, manipulatory). 20 Pracowników przeszkolono w zakresie pierwszej pomocy przedlekarskiej, a ponadto zorganizowano zakładowy konkurs wiedzy o BHP.
W ENEA Pomiary miała miejsce aktualizacja kart oceny ryzyka zawodowego dla podwykonawców.
W ENEA Trading przeprowadzono audyty biur pod względem BHP, w tym w kontekście ryzyka zarażenia COVID-19.
W ENEA Ciepło w pomieszczeniach warsztatowych zamontowano środki ochrony zbiorowej w postaci mechanicznych wyciągów oraz wentylatorów. W pomieszczeniach pracy wywieszono kluczowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z wirusem SARS‐CoV‐2 oraz zasady bezpieczeństwa.
W ENEA Ciepło Oddział Elektrociepłownia Białystok wprowadzono dokument Zasady kardynalne BHP w Enea Ciepło sp. z o.o. Oddział Elektrociepłownia Białystok. Ponadto, zmieniono regulacje dotyczące organizacji bezpiecznej pracy, badania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy, oceny ryzyka zawodowego oraz norm odzieży i obuwia roboczego. Miały też miejsce liczne inicjatywy organizacyjne, takie jak m.in. montaż dodatkowych osłon wokół taśmociągów, uwzględnienie nowych czynników w skierowaniach na badania, doposażenie kolejnych stanowisk pracy/urządzeń w oznaczenia informujące o awarii bądź wyłączeniu z eksploatacji czy wymiana na nowe oznaczeń informujących o wysokiej temperaturze.
W ENEA Ciepło Serwis miał miejsce zakup ciężkiego sprzętu budowlanego do robót ziemnych oraz szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Pracowników pracujących przy biomasie oraz przy wycince krzewów wzdłuż bocznicy kolejowej.
Wśród Pracowników ENEA Centrum została przeprowadzona ankieta, na podstawie której zostały opracowane i wprowadzone w życie inicjatywy, których celem jest minimalizacja poczucia izolacji osób pracujących zdalnie.