Podczas prac nad aktualizacją strategii rozwoju i modelu biznesowego założono poniższy spadek intensywności emisji CO2, uwzględniając przy tym zarówno planowane wydzielenie wybranych aktywów wytwórczych Grupy ENEA opartych na węglu kamiennym do NABE, jak i zaangażowanie Grupy w nowe instalacje OZE oraz inwestycje w bloki gazowo-parowe na terenie Elektrowni Kozienice:
*Dla 2020 i 2021 r. przestawiono wartości z wykonania (emisja CO2 bezpośrednio związana z produkcją energii elektrycznej), a od 2022 r. podano wartości szacowane.
Wskaźnik jednostkowej emisji CO2 [kg CO2/MWh] wynikający ze strategii rozwoju Grupy ENEA:
Głównym założeniem realizowanego przez nas programu wydzielenia aktywów wytwórczych zasilanych węglem kamiennym jest wyodrębnienie do NABE elektrowni węglowych, przy jednoczesnym pozostawieniu w strukturze Grupy ENEA jednostek ciepłowniczych i kogeneracyjnych, które będą stopniowo zastępowane jednostkami gazowymi dostosowanymi do zasilania w przyszłości paliwami zeroemisyjnymi. Szczegółowa koncepcja wykonawcza reorganizacji Grupy zostanie opracowana w trakcie dalszych prac.
Strategia identyfikuje 13 kluczowych kierunków rozwoju, które stanowiły fundament do określenia celów strategicznych Grupy.
Nasza strategia uwzględnia cele i ustalenia trzech zawartych w 2021 r. porozumień sektorowych, mających na celu wzmocnienie krajowych korzyści ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych, energetycznych i społecznych z rozwoju branż: morskiej energetyki wiatrowej, energetyki wodorowej i fotowoltaiki.
W dokumencie zapisano cele do osiągnięcia przez Grupę w średniej i długiej perspektywie (odpowiednio 2030 r. i 2040 r.).
*Liczony względem roku 2020, bez uwzględnienia Zielonego Bloku Elektrowni Połaniec ani magazynowania energii.
**Liczony bez uwzględnienia mocy wytwórczych zasilanych węglem kamiennym oraz Zielonego Bloku Elektrowni Połaniec, w związku z planowanym wydzieleniem aktywów wytwórczych zasilanych węglem ze struktur Grupy ENEA.
Zgodnie z zaktualizowaną w grudniu 2021 r. strategią rozwoju, zamierzamy opracować i wdrożyć nowe linie biznesowe – nie tylko w oparciu o własne zasoby, ale także we współpracy z partnerami z innych branż. Podejmowane będą działania ukierunkowane na rozwój nowych pakietów produktowych i usługowych oraz wprowadzenie ich do oferty handlowej Grupy.
Kluczową nową linią biznesową będą magazyny energii, jako technologia niezbędna dla zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego. Kolejne nowe linie biznesowe będą związane z zagospodarowaniem elementów po zużytych instalacjach OZE i magazynach energii. Zamierzamy także w jeszcze większym stopniu zaangażować się w zagospodarowanie ubocznych produktów spalania z sektora przemysłowego, w tym m.in. z energetyki konwencjonalnej i ciepłownictwa – zarówno z jego bieżącej działalności, jak i z istniejących już składowisk. W planach znajduje się ponadto rozszerzenie oferty dla prosumentów, w tym współpraca z samorządami i ruchami miejskimi, a także udział w tworzeniu i zarządzaniu wyspami energetycznymi (klastrami energii).
Jednym z kluczowych elementów transformacji Grupy ENEA będzie opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Celem będzie zagospodarowanie luki pokoleniowej i luki kompetencyjnej, a także stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji w całej organizacji i zwiększających zaangażowanie oraz identyfikację Pracowników z jej celami. W ramach programu będzie miało miejsce zarówno wspieranie rozwoju obecnych Pracowników poprzez szkolenia i przekwalifikowywanie, jak i pozyskiwanie nowych kadr, we współpracy z szkołami średnimi i uczelniami wyższymi.
Cały proces transformacji Grupy będzie się odbywał w dialogu z reprezentantami Pracowników, z poszanowaniem interesów obu stron.